Obvod žádá odstranění závad
Teď je víc a víc jisté, že přání signatářů zůstanou nevyslyšena. Keře, které se objevily na střeše nárožní budovy navržené Felixem Neumannem, jako by symbolizovaly dobu od chvíle, kdy vlastník, firma Amádeus Real, ustoupil od plánů na obnovu domů, do budoucího okamžiku, kdy začne soudní pře mezi majitelem a městem.
Zatímco vlastník se žalobou po Ostravě domáhá více než 1,5 miliardy korun za zmařenou investici, město po majiteli chce nyní asi 6,5 milionu korun coby smluvní pokutu a další dva miliony za porušení povinností spojených s podáním žádosti o územní rozhodnutí.
Jak říká Barbora Kopcová, která zastupuje mluvčí Moravské Ostravy a Přívozu, představitelé stavebního úřadu centrálního ostravského obvodu vlastníka domů vyzvali, aby odstranil zeleň ze střechy a další závady, které narušují statiku nárožní budovy.
"Vlastník domu však naši výzvu neuposlechl, neučinil žádná nápravná opatření a napadl podjatost našeho úřadu. Daná věc je tedy v současné době v řešení," sdělila Barbora Kopcová.
Město s ní nyní vede dvě správní řízení. "Jedná se o nařízení provedení záchovné údržby a dále o sankce pro porušení povinnosti vlastníka kulturní památky," řekla mluvčí Ostravy Andrea Vojkovská s tím, že do konce řízení a vydání správních rozhodnutí není možné uvádět žádné bližší informace.Na to, jak řízení dopadnou, čeká petiční výbor, který o sobě dal naposledy hlasitěji vědět na začátku roku. Tehdy poblíž bývalé Ostravice a na dalších místech centra města rozmístil transparenty s nápisy jako "Dárek Ostravici??? Demolici!!!"
"Až správní řízení skončí, budeme na jejich výsledky reagovat," řekl Lukáš Černohorský.
Náměstek: Vytvořme raději finanční rezervu
Zatímco domy pustnou, třeba náměstek primátora Tomáš Petřík začíná řešit, jak se vyrovnat s náklady, které by mohly vzejít z případné soudní prohry v kauze Ostravica.
"Zatím neumím říct, kdy soud začne, ale na druhou stranu už v tuto chvíli upozorňuji vedení města na existenci určitého rizika finančních nákladů, které by Ostravě mohla soudní pře přinést. Neříkám, že to musí být nutně miliarda a půl, ale značně vysoká částka to být může," zmiňuje náměstek primátora Tomáš Petřík, který má na starosti finance.
Jak podotýká, kdyby měl k penězům města přistupovat s péčí řádného hospodáře, tak by v dohledné době začal pomýšlet na vytvoření finanční rezervy.
"Dopad, který by případná prohraná soudní pře s firmou Amádeus Real pro Ostravu mohla mít, by byl - v případě, že rezervu mít nebudeme - značně rázovitý. A ne ve smyslu rázovité Ostravy," přemýšlí náměstek primátora a dodává, že o nutnosti vytvoření finanční rezervy promluví s kolegy z vedení města v září.
Nemůže tento plánovaný postup ovlivnit žalující stranu či třeba samotné soudce, kteří případným vznikem rezervního fondu "nahlédnou Ostravě do karet"?
Podle náměstka primátora nikoli. "Možnost ovlivnění je asi tak pravděpodobná, jako ovlivňuje kvalita protipovodňových opatření sílu povodní," podotkl nejprve Tomáš Petřík a pak dodal: "Soudy jsou přece nezávislé, nepodjaté a neovlivnitelné. Dívám se na celou záležitost očima ekonoma a hledám optimální variantu s co nejmenšími riziky pro město. Proto jsem o diskutovaných opatřeních přesvědčen." Ač se nyní čeká na start soudu, vlastník budov nemůže spát. Musí provést opatření nařízená městem.