Ostravica-Textilia.cz / Petice za zachování tří ostravských historických budov, které tvoří celek zvaný Ostravica-Textilia
f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


Čekání na památkového Godota?

Ivan Matějka: Čekání na památkového Godota?, literarky.cz, 10. února 2014 11:25
Ostravica, soubor tří pozoruhodných staveb od zajímavých architektů na ostravském náměstí Dr. Edvarda Beneše, se měla stát největším projektem developerské firmy Amádeus Real. Památkově chráněné stavby ale zatím jen chátrají. Město Ostrava se (podle zpráv denního tisku) současným majitelům pokusí uložit pokutu znovu.

Jedna pokuta ve věci hanebného stavu Ostravice - abychom byli přesní, protože se slovíčky a formálními pochybeními se v celé kauze hodně hraje, jde o areál obchodního domu Textilia – Ostravica (dům č.p. 243, v ústředním seznamu kulturních památek zapsaný pod číslem 102503) a o bývalou banku č.p. 241 (dnes dům o dvou číslech popisných: č.p. 241 a č.p. 3099, v ústředním seznamu kulturních památek vedený pod číslem 12137/8-3251) – už totiž padla. Loni, ve výšim 1,2 miliony korun. Majitel se však odvolal ke Krajskému úřadu Moravskoslezského kraje. A krajský úřad – právě kvůli formálním pochybením (chybná identifikace, udělení dvou pokut za jeden přečin, promlčení subjektivní lhůty) – pokutu těsně před Vánoci zrušil.


Jak napsal v minulém týdnu Moravskoslezský deník, vedení ostravské radnice avizovalo, že se s verdiktem kraje smířit nehodlá a připravuje opatření. „Nechalo rozhodnutí kraje prošetřit Ministerstvem kultury, a to nyní potvrdilo, že nezákonné bylo naopak rozhodnutí krajského úřadu a zrušilo jej," uvedl list a citoval hlavního architekta města Cyrila Vltavského: „Nyní připravujeme zahájení nového správního řízení, ve kterém chceme uložit majiteli Ostravice-Textilie pokutu novou. Vzhledem k tomu, že chybným rozhodnutím krajského úřadu byla definitivně promeškána zákonná lhůta, totiž původní pokutu již vymáhat nelze."


Ostravský případ, tak podobný mnoha jiným případům v mnoha jiných českých, moravských i slezských městech, ukazuje, jak nejednoznačná a památkám fakticky škodlivá je památková legislativa, která nemůže přinutit majitele, aby o majetek, který má hodnoty i obecně kulturní, veřejné, není tedy jen soukromým statkem, náležitě pečoval.


Ostravské pracoviště Národního památkového ústavu už v lednu 2011 upozorňovalo, že: „Špatný stav bloku domů v samotném centru Ostravy zjednodušeně označovaném po bývalém Módním domě Ostravica – Textilia, je příkladem nedostatečné péče vlastníka o objekt." Když ale o více než rok později, v únoru 2012 ostravský magistrát na svých stránkách zveřejnil stanovisko ke kauze Ostravica, uváděl: „Tyto domy jsou ve vlastnictví soukromého investora a město Ostrava mu není oprávněno určovat nebo nařizovat způsob jejich užívání, případně ho omezovat v jeho právech nad rámec platné legislativy..."


Změní se stav za nového ministra kultury, který deklaroval potřebu dopracování památkového zákona i koncepce památkové péče? Před časem Daniel Herman v České televizi pro obé uvedl termín 2015. Ale dožije se toho Ostravica?

P.S.
Na někdejší Ostravici přišla řeč i v rozhovoru, který před několika dny vedl básník a publicista Ivan Motýl s režisérem Radovanem Lipusem pro kulturní internetový deník Ostravan.cz. Dovolím si citovat:
My teď sedíme v kavárně Domu knihy na Smetanově náměstí v centru Ostravy, tady to ale také vypadá hodně zpustošeně a vykořeněně. Nalevo obrovský opuštěný hotel Palace, před námi bortící se módní dům Textilia čili Ostravica. Jak je vám při tom pohledu z oken kavárny?
Cítím velikou depresi, protože tady skutečně nejsme někde v Sudetech, ale kávu pijeme v samém srdci třetího největšího města v republice. Tady se proto za daný současný stav nemůžeme na nikoho vymlouvat, jen sami na sebe. Tahle devastace není dědictvím po Němcích nebo komunistech, to jsou budovy, které ještě před několika lety normálně fungovaly. Já si třeba dost nerad zkouším a nakupuju oblečení, v podstatě to nesnáším, Textilia ale byla jediným místem, kde jsem oděvy nakupoval rád a považoval to i za jistý druh rituálu.

Bylo to i kvůli bufetu v mezipatře, ze kterého byl krásný výhled po celém obchodním domě a kde prodávali výborné chlebíčky?
Nejen proto. Mě bavilo, že zdejší personál byl naprosto profesionální a šarmantní a bez většího zkoušení dokázal odhadnout, co mi bude pasovat. To, z čeho jsou dnes lidé nadšení v síti Marks and Spencer, to už jsme v Ostravě dávno měli. A z vlastních zdrojů.

Ale už nemáme...
Pro město je to opravdu nepředstavitelná ztráta, stejně jako zánik hotelu Palace, jeho bufetů, takzvané Zimní zahrady i legendární Staročeské pivnice. A je to jenom naše ostuda.

zdroj: http://literarky.cz/politika/domaci/16816-ekani-na-pamatkoveho-godota

Petiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava