Ostravica-Textilia.cz / Petice za zachování tří ostravských historických budov, které tvoří celek zvaný Ostravica-Textilia
f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


Vlastník Ostravice má deset dnů na záchovné opravy

(asi): Vlastník Ostravice má deset dnů na záchovné opravy, Česká televize,
Za deset dní vyprší společnosti Amadeus Real termín, do kdy má provést záchovné opravy na budově obchodního domu Ostravica-Textilia, které jí nařídil ostravský magistrát. Jinak hrozí firmě pokuta. Podobný problém teď řeší také karvinská radnice. Historické náměstí ve Fryštátě hyzdí tři budovy. Majiteli dávno propadlo stavební povolení na rekonstrukci.

Módní dům Ostravica-Textilia zůstává nepominutelnou ostudou centra města. Od minulého jara se změnilo jen to, že ze zdí odpadly další kusy omítky. Ostravský magistrát teď nařídil vlastníkovi, aby do konce února provedl nejnutnější opravy.

„Týká se to především zajištění střech, statiky budovy a odtoku dešťových vod,“ potvrdila mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská. Společnost Amadeus Real s médii delší dobu nekomunikuje. Když na ni loni podali autoři petice za záchranu módního domu trestní oznámení, zástupce společnosti prohlásil, že není důvod k obavám. „Se vší rozhodností tvrdíme, že jsme se ničeho nezákonného, natož trestného nedopustili,“ prohlásil mluvčí firmy Amadeus Real Jan Piskáček.

Loňská pokuta stále není dořešená

Ostravští památkáři ale nejsou klidní. „Situace není dobrá. Opatření, která jsou vlastníkovi ukládána, plní jen z části nebo vůbec,“ řekl ředitel pobočky Národního památkového ústavu v Ostravě Michal Zezula. Město loni uložilo firmě Amadeus Real pokutu milion dvě stě tisíc korun, kraj ji z formálních důvodů zrušil. Úřad prý sankci udělil pozdě. Ministerstvo kultury pak ale nařídilo krajskému úřadu, aby záležitost znovu projednal. Podle Marty Wroblowské ze stavebního odboru krajského úřadu úředníci vyčkávají na duben, kdy má zasednout rozkladová komise ministerstva kultury. „Do té doby nemůžeme podnikat žádné kroky,“ řekla Wroblowská.

Tři domy v Karviné čekají na peníze

Tři chátrající domy v městské památkové zóně řeší i karvinský magistrát. Firma, která je před deseti lety koupila, vůbec nezačala s rekonstrukcí. Ředitel Národního památkového ústavu v Ostravě Zezula potvrdil, že situace je podobná jako s ostravským módním domem. „Stavební úřad uložil vlastníkovi provést opatření, aby dům neohrožoval okolí,“ řekl.

Stavební povolení na rekonstrukci domů dostala firma v lednu 2012. Mezitím pozbylo platnosti. Zástupce vlastníka domů se České televizi nepodařilo kontaktovat. Radnice byla s firmou v kontaktu naposledy loni na podzim. „Dozvěděli jsme se, že firma shání dotace, protože vlastní peníze na opravy nemá,“ uvedla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová.

Petiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava