Ostravica-Textilia.cz / Petice za zachování tří ostravských historických budov, které tvoří celek zvaný Ostravica-Textilia
f

ostravica-textilia.cz

Od hlavy k patě Vás oblékne Módní dům Ostravica

Takové bylo motto nejluxusnějšího obchodního domu v Ostravě

Dnes je však slavný palác módy opuštěn a chátrá

Nedopusťme, aby nám jej nakonec zbourali!

má 7548 signatářů

výzva petice seznam signatářů internetové petice

dokumenty ohlasy v médiích videa tiskové zprávy ke stáhnutí


Tiskové zprávy:

Veřejná debata o osudu chátrající ostravské ikony Ostravice-Textilie

V úterý 27. 11. 2012 v 18:00 hodin se v Antikvariátu a klubu Fiducia uskuteční Veřejná debata o osudu chátrající ostravské ikony Ostravice-Textilie.

Hosté debaty:
Lukáš Černohorský - zástupce petičního výboru Ostravica-Textilia
Jiří Havlíček - starosta Městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz
Jan Petřík - zástupce firmy Amadeus Real (vlastník objektu)
Michal Zezula - ředitel Národního památkového ústavu Ostrava


Dva avizovaní hosté se debaty nakonec nezúčastní:

Primátor města Ostravy Petr Kajnar se omluvil z důvodu nemoci.

Zástupce Útvaru hlavního architekta se omluvil s tímto vysvětlením: "Vzhledem ke skutečnosti, že objekty bývalého obchodního domu Ostravica – Textilia patří firmě Amádeus real, a.s., která momentálně řeší s městem určitý spor, u kterého lze předpokládat soudní projednávání, nebude se Magistrát města Ostravy, Útvar hlavního architekta jako orgán státní správy v oblasti památkové péče v dané věci zúčastňovat veřejných debat."

Večer moderuje Martin Tomášek z Ostravské univerzity.


Pořadatel: Antikvariát a klub Fiducia, Nádražní 30, Ostrava
Akce je podpořena dotací Nadace Open Society Fund Praha, Ministerstva kultury ČR a Nadace české architektury.


Anotace k debatě:

 


Blok tří domů, v současnosti označovaný jako domy bývalého obchodního domu Ostravica-Textilia, i přes značnou zchátralost způsobenou zanedbáním údržby majiteli, vykazuje hodnoty, které jsou z hlediska zapojení tohoto komplexu do prostředí centra Ostravy určující. Jejich hodnoty jsou však nyní stavěny do přímého rozporu s potřebami velkoprostorového uspořádání plánované nákupní galerie. Současný vlastník deklaroval citlivý přístup k hodnotám historického místa, navzdory slibům ale zažádal Ministerstvo kultury o zrušení památkové ochrany a následně v médiích prezentoval svou vizi demolice velké části těchto objektů.

Jaké jsou tedy současné plány vlastníka objektu? A jak se k celé situaci staví samospráva? Co čeká tuto ostravskou ikonu do budoucna? Tyto a další otázky se vám pokusí zodpovědět naši hosté.


REZERVACE MÍSTVážení návštěvníci, upozorňujeme vás, že kapacita sálu je pouze 100 míst. Doporučujeme vám proto rezervovat si místa k sezení na tel.: 596 117 312 (po–pá 10:00–18:00 hod.). Při zaplnění kapacity se může stát, že vás již z bezpečnostních důvodů nebudeme moci pustit do sálu. Děkujeme za pochopení.


Pomozte nám s propagací:Událost na Facebook.com
plakát v JPG

[Plakát A4 v PDF | Plakát A4 v PDF - bílé okraje]

Petiční výbor:
Lukáš Černohorský – tiskový mluvčí petičního výboru (kontakt) | Ondřej Polanský – koordinátor | Michal Šíma | – zakladatel stránek Módní dům Ostravica-Textilia na facebook.com

Veřejně podporují:
Jan Becher – knihkupec, zastupitel města Ostravy | Lukáš Jansa – advokát | Radovan Lipus – režisér | Jaroslav Němec – výtvarník | Ilona Rozehnalová – antikvářka | Martin Strakoš – historik architektury

Sběrné místo pro petiční archy: Antikvariát FIDUCIA Nádražní 30, Ostrava